  • T1008-1R0G
T1008-1R0G
advertisement
Manufacturer No:
T1008-1R0G
Manufacturer:
Tamura
HK JDW NO:
773-T1008-1R0G
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
T1008-1R0G
Description:
T1008-1R0G datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Tamura stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
T1008-1R0G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T1008
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.106Lx0.098W 2.70mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    370mA
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    25MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.98Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    290MHz
  • Q @ Freq
    35 @ 50MHz
  • Inductance Frequency - Test
    25MHz
  • Height Seated (Max)
    0.089 2.25mm