  • T1050H-6G
T1050H-6G
advertisement
Manufacturer No:
T1050H-6G
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-T1050H-6G
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
T1050H-6G
Description:
STMICROELECTRONICS T1050H-6GTriac, 600 V, 1 W, 1 V, 100 A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
T1050H-6G
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to T1050H-6G.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Snubberless™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    TRIACs
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    T1050
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    MAIN TERMINAL 2
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • RMS Current (Irms)
    10A
  • Hold Current
    75mA
  • Trigger Device Type
    TRIAC
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    100A 105A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    50mA
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    1500V/us