  • T1900N18TOFVTXPSA1
T1900N18TOFVTXPSA1
advertisement
Manufacturer No:
T1900N18TOFVTXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-T1900N18TOFVTXPSA1
Package:
TO-200AC
Datasheet:
Description:
STD THYR/DIODEN DISC BG-T7526K-1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
T1900N18TOFVTXPSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    TO-200AC
  • Mfr
    Infineon Technologies
  • Operating Temperature
    135°C (TJ)
  • Series
  • Voltage - Off State
    1.8 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    39000A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    250 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    500 mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    2840 A
  • Structure
    Single
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    1810 A