  • T435-700B-TR
T435-700B-TR
advertisement
Manufacturer No:
T435-700B-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-T435-700B-TR
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
T435-700B-TR
Description:
Triacs 4A TRIACS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
T435-700B-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Snubberless™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    TRIACs
  • Voltage - Rated DC
    700V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    4A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    T435
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    MAIN TERMINAL 2
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    700V
  • RMS Current (Irms)
    4A
  • Hold Current
    35mA
  • Trigger Device Type
    SNUBBERLESS TRIAC
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    30A 31A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    35mA
  • Leakage Current (Max)
    0.005mA
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    400V/us
  • Triac Type
    Alternistor - Snubberless
  • RMS On-state Current-Max
    4A