  • T49470X01106KBL
T49470X01106KBL
advertisement
Manufacturer No:
T49470X01106KBL
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-T49470X01106KBL
Description:
10μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 20 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
T49470X01106KBL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Shape
    L BEND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    10μF
  • Reference Standard
    MIL-PRF-49470/1
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    6.096mm
  • Length
    27.3mm
  • Width
    12.7mm