  • T590N14TOFXPSA1
T590N14TOFXPSA1
advertisement
Manufacturer No:
T590N14TOFXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-T590N14TOFXPSA1
Package:
DO-200AB, B-PUK
Datasheet:
T590N14TOFXPSA1
Description:
SCR MODULE 1800V 1250A DO200AB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
T590N14TOFXPSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    DO-200AB, B-PUK
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    O-XXDB-X3
  • Number of Elements
    1
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.4kV
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.8kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2.2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    9400A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    250mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    300mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    1250A
  • Structure
    Single
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1400V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    590A