  • T620103004DN
T620103004DN
advertisement
Manufacturer No:
T620103004DN
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-T620103004DN
Package:
TO-200AB, A-PUK
Datasheet:
T620103004DN
Description:
SCR PHASE CTRL MOD 1000V 300A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
T620103004DN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Wire
  • Mounting Type
    Chassis Mount, 8 Wire Lead
  • Package / Case
    TO-200AB, A-PUK
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • RMS Current (Irms)
    470A
  • Voltage - Off State
    1kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    5000A 5500A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    470A
  • Structure
    Single
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    300A