  • T73XX102KT20
T73XX102KT20
advertisement
Manufacturer No:
T73XX102KT20
Manufacturer:
Vishay Sfernice
HK JDW NO:
875-T73XX102KT20
Package:
Datasheet:
T73XX102KT20
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
T73XX102KT20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    T73
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.276 x 0.260 Face x 0.276 H 7.00mmx6.60mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn97Ag3)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    4.7mm
  • Construction
    Trimmer
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    5.46mm
  • Working Voltage
    22.4V
  • Lead Diameter
    0.46 mm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    240 deg
  • Height
    7.0104mm