  • T7H8167504DN
T7H8167504DN
advertisement
Manufacturer No:
T7H8167504DN
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-T7H8167504DN
Package:
TO-200 Variation
Datasheet:
T7H8167504DN
Description:
SCR PHASE CTRL MOD 1600V 750A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
T7H8167504DN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    TO-200 Variation
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    O-XXDB-X3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • RMS Current (Irms)
    1.18kA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.6kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    9600A 10500A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    1180A
  • Structure
    Single
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    750A
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    1600V