  • T90S1D42-12
T90S1D42-12
advertisement
Manufacturer No:
T90S1D42-12
HK JDW NO:
797-T90S1D42-12
Package:
Datasheet:
T90S1D42-12
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
T90S1D42-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    240VAC 28VDC -Max
  • Coil Current
    77mA
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Contact Rating (Current)
    30A
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Coil Insulation
    Class F
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    T90
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination Style
    PC Pin
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    155Ohm
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    12VDC