  • TACK684M010Q
TACK684M010Q
advertisement
Manufacturer No:
TACK684M010Q
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TACK684M010Q
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
TACK684M010Q
Description:
0.68μF ±20% 15Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 500nA Tape & Reel (TR) 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
TACK684M010Q
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.68μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 4.25 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    500nA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    K
  • Height
    700μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TACmicrochip®, TAC
  • Published
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%