  • TACR156K010RTA
TACR156K010RTA
advertisement
Manufacturer No:
TACR156K010RTA
HK JDW NO:
66-TACR156K010RTA
Package:
Conformal Coated
Datasheet:
TACR156K010RTA
Description:
15μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 5Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 1.5μA Tape & Reel (TR) Conformal Coated
Step5Bar-code shipping tag
TACR156K010RTA
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Package / Case
    Conformal Coated
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    5.499807mg
  • Published
    2016
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    1.35mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    1.5μA
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    1.5mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.35mm