  • TAJB105K050TNJ
TAJB105K050TNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJB105K050TNJ
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAJB105K050TNJ
Package:
Datasheet:
TAJB105K050TNJ
Description:
1μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TAJB105K050TNJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    1μF
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    1411
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • ESR
    7000 mΩ
  • Height
    1.9mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm