  • TAJB475K025HNJ
TAJB475K025HNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJB475K025HNJ
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAJB475K025HNJ
Package:
Molded
Datasheet:
TAJB475K025HNJ
Description:
4.7μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1.5Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 1.2μA Tape & Reel (TR) Molded
Step5Bar-code shipping tag
TAJB475K025HNJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Reference Standard
    CECC30801-005
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
  • Leakage Current
    1.2μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.1mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm