  • TAJB475M016HNJ
TAJB475M016HNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJB475M016HNJ
HK JDW NO:
66-TAJB475M016HNJ
Package:
Datasheet:
Description:
4.7μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 3.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 800nA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TAJB475M016HNJ
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Reference Standard
    CECC30801-005
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
    1210
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
  • Leakage Current
    800nA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.1mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Tolerance
    20%