  • TAJC476M006R
TAJC476M006R
advertisement
Manufacturer No:
TAJC476M006R
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAJC476M006R
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
47μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 1.6Ohm 2-Termination POLARIZED Tantalum 0.003mA Tape & Reel (TR) Molded
Quantity:
In Stock : 7758
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TAJC476M006R
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.6Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    2.6mm
  • Length
    6mm