  • TAJD686K016R
TAJD686K016R
advertisement
Manufacturer No:
TAJD686K016R
HK JDW NO:
66-TAJD686K016R
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
68μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 900mOhm 2-Termination POLARIZED Tantalum 0.0109mA Molded
Step5Bar-code shipping tag
TAJD686K016R
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0109mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    2.9mm
  • Length
    7.3mm