  • TAJW107K006Y
TAJW107K006Y
advertisement
Manufacturer No:
TAJW107K006Y
HK JDW NO:
66-TAJW107K006Y
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
TAJW107K006Y
Description:
100μF ±10% 900mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 6.3μA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
TAJW107K006Y
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6V
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Leakage Current
    6.3μA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    W
  • Height
    1.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C