  • TAP476K006CRS
TAP476K006CRS
advertisement
Manufacturer No:
TAP476K006CRS
HK JDW NO:
66-TAP476K006CRS
Package:
Dipped
Datasheet:
TAP476K006CRS
Description:
47μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 2Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 2.4μA Tape & Reel (TR) Dipped
Step5Bar-code shipping tag
TAP476K006CRS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    Dipped
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    10%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2424
  • Leakage Current
    2.4μA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Length
    11.5mm
  • Width
    4.3mm