  • TAZB105J020CBSZ0000
TAZB105J020CBSZ0000
advertisement
Manufacturer No:
TAZB105J020CBSZ0000
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAZB105J020CBSZ0000
Package:
B
Datasheet:
Description:
1μF 5% 125°C-Max -55°C-Min 12Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.001mA Bulk B
Step5Bar-code shipping tag
TAZB105J020CBSZ0000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    B
  • Surface Mount
    YES
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Weight
    25mg
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Depth
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    1505
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Ripple Current
    30mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    1.27mm
  • Length
    3.81mm