  • TAZV686K025LRSB0000
TAZV686K025LRSB0000
advertisement
Manufacturer No:
TAZV686K025LRSB0000
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAZV686K025LRSB0000
Package:
Datasheet:
Description:
68μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 50mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 35.2μA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TAZV686K025LRSB0000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.1mm
  • Case Code (Metric)
    6960
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Size Code
  • Leakage Current
    35.2μA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    3.45mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    6.1mm