  • TBJB106K016CBSB0023
TBJB106K016CBSB0023
advertisement
Manufacturer No:
TBJB106K016CBSB0023
HK JDW NO:
66-TBJB106K016CBSB0023
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
10μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 2.8Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0016mA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
TBJB106K016CBSB0023
    30 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Depth
    2.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.8Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    0.0016mA
  • Height
    1.9mm
  • Length
    3.5mm