  • TBJB226K006CBLC0023
TBJB226K006CBLC0023
advertisement
Manufacturer No:
TBJB226K006CBLC0023
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TBJB226K006CBLC0023
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
22μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 600mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0014mA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
TBJB226K006CBLC0023
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Depth
    2.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365/8
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6V
  • Size Code
    1411
  • Leakage Current
    0.0014mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    1.9mm
  • Length
    3.5mm