  • TBJC106K020CRSB0024
TBJC106K020CRSB0024
advertisement
Manufacturer No:
TBJC106K020CRSB0024
HK JDW NO:
66-TBJC106K020CRSB0024
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
10μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 700mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0014mA Tape & Reel (TR) Molded
Step5Bar-code shipping tag
TBJC106K020CRSB0024
    30 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365/8
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Size Code
    2412
  • Leakage Current
    0.0014mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.6mm
  • Length
    6mm