  • TBJD157K016LBLC0024
TBJD157K016LBLC0024
advertisement
Manufacturer No:
TBJD157K016LBLC0024
HK JDW NO:
66-TBJD157K016LBLC0024
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
150μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 60mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
TBJD157K016LBLC0024
    30 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Tolerance
    10%
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Depth
    4.3mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    2917
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.9mm
  • Length
    7.3mm