  • TBJD685M050CRSZ0800
TBJD685M050CRSZ0800
advertisement
Manufacturer No:
TBJD685M050CRSZ0800
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TBJD685M050CRSZ0800
Package:
Datasheet:
Description:
6.8μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0034mA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TBJD685M050CRSZ0800
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365/8
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2917
  • Leakage Current
    0.0034mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    600 mΩ
  • Height
    2.9mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm