  • TBJE336K035LBSB0024
TBJE336K035LBSB0024
advertisement
Manufacturer No:
TBJE336K035LBSB0024
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TBJE336K035LBSB0024
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
Description:
33μF ±10% 300mOhm 2-Termination TANTALUM (DRY/SOLID) 145μA Bulk 2917 (7343 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
TBJE336K035LBSB0024
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Series
    TBJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Leakage Current
    145μA
  • Ripple Current
    300mA
  • Dissipation Factor
    9 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.168 4.26mm
  • Length
    7.3mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    COTS
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C