  • TBJE477M006LBSB0024
TBJE477M006LBSB0024
advertisement
Manufacturer No:
TBJE477M006LBSB0024
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TBJE477M006LBSB0024
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
470μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 50mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0296mA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
TBJE477M006LBSB0024
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Depth
    4.3mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365/8
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6V
  • Size Code
    2917
  • Leakage Current
    0.0296mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Height
    4.1mm
  • Length
    7.3mm