  • TBJV686K025LRSB0023
TBJV686K025LRSB0023
advertisement
Manufacturer No:
TBJV686K025LRSB0023
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TBJV686K025LRSB0023
Package:
2924 (7361 Metric)
Datasheet:
Description:
68μF ±10% 95mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 213μA Cut Tape (CT) 2924 (7361 Metric)
Quantity:
In Stock : 4546
Step5Bar-code shipping tag
TBJV686K025LRSB0023
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2924 (7361 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    TBJ
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.240W 7.30mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365/8
  • Case Code (Metric)
    7361
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    95mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    213μA
  • Ripple Current
    650mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height
    3.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.160 4.06mm
  • Length
    7.3mm