  • TC1107-3.3VUA
TC1107-3.3VUA
advertisement
Manufacturer No:
TC1107-3.3VUA
HK JDW NO:
536-TC1107-3.3VUA
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
TC1107-3.3VUA
Description:
Enable Fixed 0.65mm TC1107 PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 2250
Step5Bar-code shipping tag
TC1107-3.3VUA
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    TC1107
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
    50μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    0.5 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.48V @ 300mA
  • PSRR
    60dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    270mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.27V
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.5%
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm