  • TC1108-2.8VDBTR
TC1108-2.8VDBTR
advertisement
Manufacturer No:
TC1108-2.8VDBTR
HK JDW NO:
536-TC1108-2.8VDBTR
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
TC1108-2.8VDBTR
Description:
Fixed TC110 PMIC 4 TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 6353
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TC1108-2.8VDBTR
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Base Part Number
    TC110
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G4
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.8V
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Accuracy
    0.5 %
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.48V @ 300mA
  • PSRR
    60dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    240mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.24V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.5%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6.5V
  • Length
    6.5mm