  • TC86W-1-103
TC86W-1-103
advertisement
Manufacturer No:
TC86W-1-103
HK JDW NO:
103-TC86W-1-103
Package:
Datasheet:
TC86W-1-103
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.3W PC PIN SIDE
Step5Bar-code shipping tag
TC86W-1-103
  • Series
    Trimpot® TC86 - Open Frame
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.303 x 0.268 Face x 0.446 H 7.70mmx6.80mmx11.33mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    10kOhms
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    0.3W
  • Power Rating
    300mW
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Base Part Number
    TC86W
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Height
    7.6962mm
  • Length
    6.8072mm
  • Width
    6.7056mm