  • TC89P-1-503
TC89P-1-503
advertisement
Manufacturer No:
TC89P-1-503
HK JDW NO:
103-TC89P-1-503
Package:
Datasheet:
TC89P-1-503
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN TOP
Step5Bar-code shipping tag
TC89P-1-503
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.453 x 0.346 Face x 0.335 H 11.50mmx8.80mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Operating Temperature (Min)
    -30°C
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    4.191mm