  • TCBB476M006CRSZ0724
TCBB476M006CRSZ0724
advertisement
Manufacturer No:
TCBB476M006CRSZ0724
HK JDW NO:
66-TCBB476M006CRSZ0724
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCBB476M006CRSZ0724 Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 70mOhm @ 100kHz.47μF is the capacitance of the device.It is capable of operating Temperature of -55°C~125°C.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 6.3V.It has a maximum seated height of 0.083 2.10mm°C, which enables stable operation.
TCBB476M006CRSZ0724 Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
TCBB476M006CRSZ0724 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCBB476M006CRSZ0724 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCBB476M006CRSZ0724
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm