  • TCJ5337M016R0100
TCJ5337M016R0100
advertisement
Manufacturer No:
TCJ5337M016R0100
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCJ5337M016R0100
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJ5337M016R0100 Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 100mOhm @ 100kHz for high efficiency.Capacitance is 330μF, so it operates with no capacitance.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.The voltage - Rated of 16V allows for high efficiency.Its maximum height seated of 0.157 4.00mm°C enables stable operation.
TCJ5337M016R0100 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 330μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 16V
TCJ5337M016R0100 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJ5337M016R0100 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Smart phone
  • Tablets
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
TCJ5337M016R0100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    5
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm