  • TCJB105M050R0300
TCJB105M050R0300
advertisement
Manufacturer No:
TCJB105M050R0300
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCJB105M050R0300
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Purchasing and Inquiry
TCJB105M050R0300 Overview
Ripple current is measured to be 479mA for the part.In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 300mOhm @ 100kHz.5μA leakage current is supported.It operates with the capacitance of 1μF.Hence, it must operate with a voltage rated DC of 50V.Voltage - Rated AC is -55°C~105°CV.Having a maximum height seated of 0.083 2.10mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
TCJB105M050R0300 Features
479mA ripple current
a 300mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 5μA
with a capacitance of 1μF
the voltage - rated DC of 50V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJB105M050R0300 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJB105M050R0300 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Smart phone
  • Tablets
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
TCJB105M050R0300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    1.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    2.2 mm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    5μA
  • Ripple Current
    479mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm