  • TCJB105M050R0300E
TCJB105M050R0300E
advertisement
Manufacturer No:
TCJB105M050R0300E
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCJB105M050R0300E
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Purchasing and Inquiry
TCJB105M050R0300E Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 300mOhm @ 100kHz.The capacitance is 1μF when it operates.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 50V.This machine can operate at a maximum height of [0.083 2.10mm°C] when seated.
TCJB105M050R0300E Features
a 300mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 50V
TCJB105M050R0300E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJB105M050R0300E applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • Notebook
  • LCD TV
  • Tablets
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
TCJB105M050R0300E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm