  • TCJB105M063R0300E
TCJB105M063R0300E
advertisement
Manufacturer No:
TCJB105M063R0300E
HK JDW NO:
66-TCJB105M063R0300E
Purchasing and Inquiry
TCJB105M063R0300E Overview
A high standard of efficiency requires a 300mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance is 1μF, so it operates with no capacitance.It is capable of operating Temperature of -55°C~105°C.A voltage rating of 63V allows for high efficiency.The maximum height seated of 0.083 2.10mm°C enables stable operation.
TCJB105M063R0300E Features
a 300mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 63V
TCJB105M063R0300E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJB105M063R0300E applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJB105M063R0300E
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
    Molded
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    1μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm