  • TCJB107M006R0040E
TCJB107M006R0040E
advertisement
Manufacturer No:
TCJB107M006R0040E
HK JDW NO:
66-TCJB107M006R0040E
Purchasing and Inquiry
TCJB107M006R0040E Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 40mOhm @ 100kHz.With a capacitance of 100μF, it operates.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.The voltage - Rated of 6.3V allows for high efficiency.It has a maximum seated height of 0.083 2.10mm°C, which enables stable operation.
TCJB107M006R0040E Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
TCJB107M006R0040E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJB107M006R0040E applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJB107M006R0040E
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm