  • TCJB107M006R0045
TCJB107M006R0045
advertisement
Manufacturer No:
TCJB107M006R0045
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCJB107M006R0045
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Purchasing and Inquiry
TCJB107M006R0045 Overview
A high standard of efficiency requires a 45mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).There is 60μA leakage current in this capacitor.It operates with the capacitance of 100μF.As a result, it operates with a voltage rating of 6.3V.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.Operating at [0.083 2.10mm°C]°C seated height makes it stable.
TCJB107M006R0045 Features
a 45mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 60μA
with a capacitance of 100μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJB107M006R0045 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJB107M006R0045 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Tablets
  • LCD TV
  • Notebook
  • Power supplies
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
TCJB107M006R0045
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    60μA
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm