  • TCJB157M006R0069
TCJB157M006R0069
advertisement
Manufacturer No:
TCJB157M006R0069
HK JDW NO:
66-TCJB157M006R0069
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet:
TCJB157M006R0069
Purchasing and Inquiry
TCJB157M006R0069 Overview
The part's ripple current is determined to be 999mA.In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 69mOhm @ 100kHz.The leakage current of 0.09mA can be supported.This device operates with a capacitance of 150μF.Providing a rated voltage (DC) (Urdu) is required for it to function properly.There is a voltage of -55°C~105°C on the AC rated power supply.6.3V voltage allows for high efficiency.In addition to its 0.083 2.10mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
TCJB157M006R0069 Features
999mA ripple current
a 69mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.09mA
with a capacitance of 150μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
TCJB157M006R0069 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJB157M006R0069 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJB157M006R0069
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    TIN
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    69mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.09mA
  • Ripple Current
    999mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm