  • TCJB157M006R0070E
TCJB157M006R0070E
advertisement
Manufacturer No:
TCJB157M006R0070E
HK JDW NO:
66-TCJB157M006R0070E
Purchasing and Inquiry
TCJB157M006R0070E Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 70mOhm @ 100kHz.Capacitance 150μF governs its operation.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.Voltage is rated at 6.3V which allows for high efficiency.With a maximum seated height of 0.083 2.10mm°C, it is capable of stable operation.
TCJB157M006R0070E Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 150μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
TCJB157M006R0070E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJB157M006R0070E applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJB157M006R0070E
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm