  • TCJB227M004S0060
TCJB227M004S0060
advertisement
Manufacturer No:
TCJB227M004S0060
HK JDW NO:
66-TCJB227M004S0060
Purchasing and Inquiry
TCJB227M004S0060 Overview
Capacitance is 220μF, so it operates with no capacitance.In order for 4V to perform its function properly, a rated (DC) voltage (Urdu) must be provided.
TCJB227M004S0060 Features
with a capacitance of 220μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
TCJB227M004S0060 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJB227M004S0060 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJB227M004S0060
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    220μF
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
    1210
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    60 mΩ
  • Height
    1.9mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm