  • TCJB336M006R0200
TCJB336M006R0200
advertisement
Manufacturer No:
TCJB336M006R0200
HK JDW NO:
66-TCJB336M006R0200
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet:
TCJB336M006R0200
Purchasing and Inquiry
TCJB336M006R0200 Overview
In this part, the ripple current is 587mA.A high standard of efficiency requires a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Supports leakage currents of 19.8μA.A 33μF capacitance is used to operate it.Hence, it must operate with a voltage rated DC of 6.3V.There is a voltage rating of -55°C~125°Cv - Rated AC.The maximum height seated of 0.083 2.10mm°C enables stable operation.
TCJB336M006R0200 Features
587mA ripple current
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 19.8μA
with a capacitance of 33μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~125°C
TCJB336M006R0200 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJB336M006R0200 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJB336M006R0200
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    19.8μA
  • Ripple Current
    587mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm