  • TCJB684M063R0300E
TCJB684M063R0300E
advertisement
Manufacturer No:
TCJB684M063R0300E
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCJB684M063R0300E
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Purchasing and Inquiry
TCJB684M063R0300E Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 300mOhm @ 100kHz.A 0.68μF capacitance is used to operate it.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.High efficiency is enabled by the voltage rating of 63V.In addition to its 0.083 2.10mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
TCJB684M063R0300E Features
a 300mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 0.68μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 63V
TCJB684M063R0300E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJB684M063R0300E applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Notebook
  • Smart phone
  • Tablets
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
TCJB684M063R0300E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    0.68μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm