  • TCJC475M035R0200
TCJC475M035R0200
advertisement
Manufacturer No:
TCJC475M035R0200
HK JDW NO:
66-TCJC475M035R0200
Package:
2312 (6032 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJC475M035R0200 Overview
Ripple current is measured to be 667mA for the part.For high efficiency, you should maintain the 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Leakage current 0.0165mA is supported.A 4.7μF capacitance is used to operate it.In order to ensure that it is reliable, it operates at a voltage rated DC of 35V.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.It has a maximum seated height of 0.110 2.80mm°C, which enables stable operation.
TCJC475M035R0200 Features
667mA ripple current
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.0165mA
with a capacitance of 4.7μF
the voltage - rated DC of 35V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJC475M035R0200 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJC475M035R0200 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJC475M035R0200
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Resistance
    200mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0165mA
  • Ripple Current
    667mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm