  • TCJC685M035R0200
TCJC685M035R0200
advertisement
Manufacturer No:
TCJC685M035R0200
HK JDW NO:
66-TCJC685M035R0200
Package:
2312 (6032 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJC685M035R0200 Overview
There is 667mA ripple current measured in the part.In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 200mOhm @ 100kHz.0.0238mA leakage current is supported.6.8μF is the capacitance of the device.It operates with the voltage - rated DC of 35V to ensure its reliability.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.This machine can operate at a maximum height of [0.110 2.80mm°C] when seated.
TCJC685M035R0200 Features
667mA ripple current
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.0238mA
with a capacitance of 6.8μF
the voltage - rated DC of 35V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJC685M035R0200 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJC685M035R0200 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJC685M035R0200
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0238mA
  • Ripple Current
    667mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm