  • TCJD107M010R0018
TCJD107M010R0018
advertisement
Manufacturer No:
TCJD107M010R0018
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCJD107M010R0018
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJD107M010R0018 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 18mOhm @ 100kHz.Capacitance 100μF governs its operation.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.A voltage rating of 10V allows for high efficiency.The product has a maximum height seated of 0.122 3.10mm°C which makes it stable to operate.
TCJD107M010R0018 Features
a 18mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 10V
TCJD107M010R0018 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJD107M010R0018 applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Notebook
  • Tablets
  • Power supplies
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
TCJD107M010R0018
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm