  • TCJD107M010R0080
TCJD107M010R0080
advertisement
Manufacturer No:
TCJD107M010R0080
HK JDW NO:
66-TCJD107M010R0080
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TCJD107M010R0080
Purchasing and Inquiry
TCJD107M010R0080 Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 80mOhm @ 100kHz for high efficiency.Capacitance 100μF governs its operation.The rated (DC) voltage (URdc) of 10V needs to be provided to fully play its function.There is a voltage of -55°C~105°C on the AC rated power supply.High efficiency is enabled by the voltage rating of 10V.The product has a maximum height seated of 0.122 3.10mm°C which makes it stable to operate.
TCJD107M010R0080 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 10V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 10V
TCJD107M010R0080 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJD107M010R0080 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJD107M010R0080
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm