  • TCJD107M010R0080E
TCJD107M010R0080E
advertisement
Manufacturer No:
TCJD107M010R0080E
HK JDW NO:
66-TCJD107M010R0080E
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJD107M010R0080E Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 80mOhm @ 100kHz for high efficiency.Capacitance is 100μF, so it operates with no capacitance.The voltage is -55°C~105°C - Rated AC power.A voltage rating of 10V allows for high efficiency.It has a maximum seated height of 0.122 3.10mm°C, which enables stable operation.
TCJD107M010R0080E Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 10V
TCJD107M010R0080E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJD107M010R0080E applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJD107M010R0080E
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm